Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Bmw
Model: 3 Series
Submodel: 325
Engine:
3.0
Year: 2008
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
In Stock
Febi AIR TEMPERATURE SENSOR
This Febi AIR TEMPERATURE SENSOR fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 01/05-12/11
- 325i 3.0 E92 01/07-06/13
- 325i 3.0 E93 01/07-12/13
- 325i 3.0 Touring E91 01/05-10/12
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | Air Temperature Sensor for external temperature |
| Engine Code | N53B30U0, N53B30A, N53B30A, N53B30U0 |
| BHP | 215 |
| Unit Size | Length[mm]:66 |
| Specification | Material:Plastic;No. of Connections:2 |
£43.93
£36.61 ex VAT
In Stock
Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear)
This Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear) fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 02/07-07/12
- 325i 3.0 E92 02/07-12/13
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | ABS Sensor |
| Engine Code | N53B30U0, N53B30A |
| BHP | 215 |
| Size mm | Probe L.: 30;H.:30;L.:990;W.:15 |
| No of Poles | 2 |
| Part Detail | Sensor Type: Active Sensor;with cable |
| Part Note | Part Status: Yes;Round Connector |
| Colour | Housing Colour: Grey |
£43.92
£36.60 ex VAT
In Stock
Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear)
This Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear) fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 02/07-07/12
- 325i 3.0 E93 03/07-09/13
- 325i 3.0 Touring E91 02/07-12/13
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | ABS Sensor |
| Engine Code | N53B30U0, N53B30A, N53B30A, N53B30U0 |
| BHP | 215 |
| Size mm | Probe L.: 38;H.:26;L.:1010;W.:18 |
| No of Poles | 2 |
| Part Detail | Sensor Type: Active Sensor;Mount Type: Bolt connection;with cable;Plastic Bracket: 0 |
| Part Note | Part Status: Yes;Round Connector |
| Colour | Housing Colour: White |
£65.36
£54.47 ex VAT
In Stock
Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Front)
This Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Front) fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 02/07-07/12
- 325i 3.0 E92 02/07-12/13
- 325i 3.0 E93 03/07-09/13
- 325i 3.0 Touring E91 02/07-12/13
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | ABS Sensor |
| Engine Code | N53B30U0, N53B30A, N53B30A, N53B30U0 |
| BHP | 215 |
| Size mm | Probe L.: 30;H.:17;L.:700;W.:30 |
| No of Poles | 2 |
| Part Detail | Sensor Type: Hall Sensor;Mount Type: Bolt connection;Plastic Bracket: 0 |
| Part Note | Part Status: Yes;Round Connector;With protective sheathing |
| Colour | Housing Colour: Grey |
£64.75
£53.96 ex VAT
Lucas 13300 LAMBDA SENSOR
LEB250
In Stock
Lucas 13300 LAMBDA SENSOR
This Lucas 13300 LAMBDA SENSOR fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 02/07-07/12
- 325i 3.0 E93 03/07-05/14
- 325i 3.0 E93 03/07-09/13
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | Lambda Sensor, Universal Oxygen Sensor, Lambda Sensor, Universal Oxygen Sensor |
| Engine Code | N53B30U0, N53B30A |
| BHP | 215 |
| Size mm | Cable L.: 290, Cable L.: 290;H.:23;L.:360;W.:25, Cable L.: 290, Cable L.: 290;H.:23;L.:360;W.:25 |
| Part Detail | Switching-type Oxygen Sensor;4 Pins, Lambda Sensor;Tech. Note: Sensor Type:Planar;No. of Pins: 4, Switching-type Oxygen Sensor;4 Pins, Lambda Sensor;Tech. Note: Sensor Type:Planar;No. of Pins: 4 |
| Part Note | 0.116kg;0.14kg, Part Status: Yes, 0.116kg;0.14kg, Part Status: Yes |
| Fitment | Post-catalyst |
| Vehicle Detail | For Cyl.: 1-3 |
£64.21
£53.51 ex VAT
Lucas NOX SENSOR
LSN005
In Stock
Lucas NOX SENSOR
This Lucas NOX SENSOR fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 02/07-07/12
- 325i 3.0 E92 02/07-12/13
- 325i 3.0 E93 03/07-05/14
- 325i 3.0 Touring E91 02/07-12/13
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | NOx Sensor, NOx catalytic converter |
| Engine Code | N53B30U0, N53B30A |
| BHP | 215 |
| Size mm | Spanner Size: 22 |
| Fitment | After catalytic converter |
| Part Detail | Thread Size: M20 x 1.5;Spanner Size: 22;5 Pins |
| Part Note | Part Status: Yes;oval Connector;Net weight:0.250kg;Weight:0.353kg |
| Colour | Housing Colour: black |
| Fitment Detail | oval Connector;Spanner Size: 22 |
£744.94
£620.78 ex VAT
Lucas 19270_CAM & CRANK SENSOR
SEB1846
In Stock
Lucas 19270_CAM & CRANK SENSOR
This Lucas 19270_CAM & CRANK SENSOR fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 02/07-07/12
- 325i 3.0 E92 02/07-12/13
- 325i 3.0 E93 03/07-05/14
- 325i 3.0 Touring E91 02/07-12/13
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | Sensor, camshaft position |
| Engine Code | N53B30U0, N53B30A |
| BHP | 215 |
| OE System | Siemens |
| Size mm | Fitting Depth:27.8 |
| Part Detail | Hall Sensor;Without cable;3 Pins |
| Qty | 2 |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.012kg;Weight:0.019kg;Shape:Round |
| Colour | Housing Colour: black |
| Fitment Detail | oval Connector |
£46.88
£39.07 ex VAT
In Stock
Lucas 50721_OIL PRESSURE SWITCH
This Lucas 50721_OIL PRESSURE SWITCH fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 02/07-07/12
- 325i 3.0 E92 02/07-12/13
- 325i 3.0 E93 03/07-05/14
- 325i 3.0 Touring E91 02/07-12/13
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | Oil Pressure Switch |
| Engine Code | N53B30U0, N53B30A, N53B30A, N53B30U0 |
| BHP | 215 |
| Size mm | Spanner Size: 24;Thread Size: M12 x 1.5 |
| Part Detail | From Pressure:0,23deg.;To Pressure:0.43deg.;1 Pins |
| Vehicle Detail | Tech. Note: Circuit N.C. |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.032kg;Weight:0.038kg |
| Colour | Brown Housing |
| Fitment Detail | angular Connector |
£9.23
£7.69 ex VAT
Bosch OXYGEN SENSOR
0258986602
In Stock
Bosch OXYGEN SENSOR
This Bosch OXYGEN SENSOR fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 09/07-07/12
- 325i 3.0 E92 02/07-12/13
- 325i 3.0 E93 03/07-09/13
- 325i 3.0 Touring E91 02/07-05/12
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | Lambda Sensor |
| Engine Code | N53B30U0, N53B30A, N53B30A, N53B30U0 |
| BHP | 215 |
| Part Detail | Connector/Clamp: Connector may need adjustment, Replace interval: 160000km |
| Part Note | Diagnostic Probe, Universal, Fitting position: After catalytic converter, Number of circuits: 4 |
| Supercedes | 0258006432, 0258986622, 0258986660 |
| Trade No | LS602 |
£85.07
£70.89 ex VAT
Bosch TPMS SNAP-IN RUBBER VALVE (BLACK)
0273014059
In Stock
Bosch TPMS SNAP-IN RUBBER VALVE (BLACK)
This Bosch TPMS SNAP-IN RUBBER VALVE (BLACK) fits the following vehicles
- 325i 3.0 E90 09/07-07/12
- 325i 3.0 E93 03/07-09/13
- 325i 3.0 Touring E91 02/07-05/12
| Model | 325i 3.0 E90 |
|---|---|
| Description | Tyre Pressure Sensor |
| Engine Code | N53B30A, N53B30U0, N53B30U0, N53B30A |
| BHP | 215 |
| Frequency | 433MHz |
| Part Note | Colour: Black, Material: Rubber |
| Trade No | QFP059 |
£42.90
£35.75 ex VAT
