Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mitsubishi
Model: Asx
Engine:
1.8
Year: 2011
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Fitment details for ASX 1.8 Di-D MIVEC (2010-2021)
| Description | Start-Stop Battery |
|---|---|
| Engine Code | 4N13 |
| BHP | 147 |
| Brand Type | S5A AGM |
| Capacity | 70Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 760A |
| Part Note | Hold-down Type: B00, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | 0092S60080 |
| Trade No | 0092S5A080, S5A08, S5A08 |
| Voltage/Amps | 12V |
