Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mini
Model: Mini
Engine:
1.6
Year: 2004
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
In Stock
Bosch BOSCH BLUE S4 BATTERY
This Bosch BOSCH BLUE S4 BATTERY fits the following vehicles
- MINI 1.6 Cooper R52 (2004-2009) 07/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R52 (2004-2009) 08/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S Works R52 (2004-2009) 11/04-07/06
- MINI 1.6 One R52 (2004-2009) 06/04-03/06
| Model | MINI 1.6 Cooper R52 (2004-2009) |
|---|---|
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | W10B16A, W11B16A |
| BHP | 116, 168, 210, 90 |
| Brand Type | S4 |
| Capacity | 52Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 470A |
| Part Note | Hold-down Type: B00, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 207, W: 175, H: 190 |
| Trade No | 0092S40020, S4002, S4002 |
| Voltage/Amps | 12V |
£131.23
£109.36 ex VAT
In Stock
Bosch BOSCH S3 RANGE BATTERY
This Bosch BOSCH S3 RANGE BATTERY fits the following vehicles
- MINI 1.6 Cooper R52 (2004-2009) 07/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R52 (2004-2009) 08/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S Works R52 (2004-2009) 11/04-07/06
- MINI 1.6 One R52 (2004-2009) 06/04-03/06
| Model | MINI 1.6 Cooper R52 (2004-2009) |
|---|---|
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | W10B16A, W11B16A |
| BHP | 116, 168, 210, 90 |
| Brand Type | S3 |
| Capacity | 45Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 400A |
| Part Note | Hold-down Type: B03, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 207, W: 175, H: 190 |
| Trade No | 0092S30020, S3002, S3002 |
| Voltage/Amps | 12V |
£112.86
£94.05 ex VAT
In Stock
Bosch BOSCH SILVER S4 BATTERY
This Bosch BOSCH SILVER S4 BATTERY fits the following vehicles
- MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) 04/01-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R53 (2001-2006) 06/02-04/07
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 03/03-06/04
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 09/04-07/06
- MINI 1.6 One R50 (2001-2006) 04/01-03/06
| Model | MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) |
|---|---|
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | W10B16A, W11B16A |
| BHP | 116, 163, 200, 210, 90 |
| Brand Type | S4 |
| Capacity | 60Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 540A |
| Part Note | Hold-down Type: B03, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 242, W: 175, H: 190 |
| Trade No | 0092S40050, S4005, S4005 |
| Voltage/Amps | 12V |
£146.21
£121.84 ex VAT
In Stock
Lucas LUCAS CLASSIC CAR BATTERY
This Lucas LUCAS CLASSIC CAR BATTERY fits the following vehicles
- MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) 04/01-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R53 (2001-2006) 06/02-04/07
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 03/03-09/04
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 09/04-07/06
- MINI 1.6 One R50 (2001-2006) 04/01-03/06
| Model | MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) |
|---|---|
| Description | Battery |
| Engine Code | W10B16A, W11B16A |
| BHP | 116, 163, 200, 210, 90 |
| Sub Brand | B13 |
| Cold Cranking Amps | Classic |
| Capacity Ah | 60Ah |
| Voltage | T1 |
| Width mm | L: 243, W: 175, H: 190 |
| Layout | 12V, 530A (EN) |
£107.17
£89.31 ex VAT
In Stock
Lucas LUCAS PREMIUM CAR BATTERY
This Lucas LUCAS PREMIUM CAR BATTERY fits the following vehicles
- MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) 04/01-12/06
- MINI 1.6 Cooper R52 (2004-2009) 07/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R52 (2004-2009) 08/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R53 (2001-2006) 06/02-04/07
- MINI 1.6 Cooper S Works R52 (2004-2009) 11/04-07/06
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 03/03-09/04
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 09/04-07/06
- MINI 1.6 One R50 (2001-2006) 04/01-03/06
- MINI 1.6 One R52 (2004-2009) 06/04-03/06
| Model | MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) |
|---|---|
| Description | Battery |
| Engine Code | W10B16A, W11B16A |
| BHP | 116, 168, 163, 210, 200, 90 |
| Sub Brand | B13 |
| Cold Cranking Amps | Premium |
| Capacity Ah | 60Ah |
| Voltage | T1 |
| Width mm | L: 243, W: 175, H: 190 |
| Layout | 12V, 540A (EN) |
£102.25
£85.21 ex VAT
In Stock
Lucas LUCAS STARTSTOPAGM CAR BATTERY
This Lucas LUCAS STARTSTOPAGM CAR BATTERY fits the following vehicles
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 09/04-07/06
| Model | MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) |
|---|---|
| Description | Battery |
| Engine Code | W11B16A |
| BHP | 210 |
| Sub Brand | B13 |
| Cold Cranking Amps | Fusion AGM |
| Capacity Ah | 70Ah |
| Voltage | T1 |
| Width mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Hold Down Note | With start-stop function |
| Layout | 12V, 760A (EN) |
£190.20
£158.50 ex VAT
