Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mini
Model: Mini
Engine:
1.6
Year: 2004
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
NGK 3199 NGK SPARK PLUG
BKR6EQUP
In Stock
NGK 3199 NGK SPARK PLUG
This NGK 3199 NGK SPARK PLUG fits the following vehicles
- MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) 04/01-12/06
- MINI 1.6 Cooper R52 (2004-2009) 07/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R52 (2004-2009) 08/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R53 (2001-2006) 06/02-12/06
- MINI 1.6 Cooper Works R50 (2001-2006) 03/03-03/05
- MINI 1.6 One R50 (2001-2006) 04/01-03/06
- MINI 1.6 One R52 (2004-2009) 06/04-03/06
| Model | MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) |
|---|---|
| No of Plugs | 4 |
| Description | NGK Spark Plug |
| Engine Code | W10B16A, W11B16A |
| BHP | 116, 168, 163, 126, 90 |
| Supplier Code | 3199 |
| Part Note | Dia. 14 mm plug |
| Gap mm | Preset |
| Associated Product | Upgrade option: BKR6EIX (6418) |
| Engine Detail | Supercharged |
£15.92
£13.27 ex VAT
In Stock
NGK 1496 NGK SPARK PLUG
This NGK 1496 NGK SPARK PLUG fits the following vehicles
- MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) 04/01-12/06
- MINI 1.6 Cooper R52 (2004-2009) 07/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R52 (2004-2009) 08/04-12/06
- MINI 1.6 Cooper S R53 (2001-2006) 06/02-12/06
- MINI 1.6 Cooper S Works R52 (2004-2009) 11/04-07/06
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 03/03-09/04
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 09/04-07/06
- MINI 1.6 Cooper Works R50 (2001-2006) 03/03-03/05
- MINI 1.6 One R50 (2001-2006) 04/01-03/06
- MINI 1.6 One R52 (2004-2009) 06/04-03/06
| Model | MINI 1.6 Cooper R50 (2001-2006) |
|---|---|
| No of Plugs | 4 |
| Description | NGK LPG fitment spark plug |
| Engine Code | W10B16A, W11B16A |
| BHP | 116, 168, 163, 210, 200, 126, 90 |
| Supplier Code | 1496 |
| Part Note | Dia. 14 mm plugs |
| Gap mm | Preset |
| Engine Detail | Supercharged |
£26.18
£21.82 ex VAT
NGK 4285 NGK SPARK PLUG
BKR7EQUP
In Stock
NGK 4285 NGK SPARK PLUG
This NGK 4285 NGK SPARK PLUG fits the following vehicles
- MINI 1.6 Cooper S Works R52 (2004-2009) 11/04-07/06
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 03/03-09/04
- MINI 1.6 Cooper S Works R53 (2001-2006) 09/04-07/06
| Model | MINI 1.6 Cooper S Works R52 (2004-2009) |
|---|---|
| No of Plugs | 4 |
| Description | NGK Spark Plug |
| Engine Code | W11B16A |
| BHP | 210, 200 |
| Supplier Code | 4285 |
| Engine Detail | Supercharged |
| Part Note | Dia. 14 mm plug |
| Gap mm | Preset |
£31.60
£26.33 ex VAT
