Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Caddy
Engine:
1.6
Year: 2014
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Febi O-RING
103836
In Stock
Febi O-RING
This Febi O-RING fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 01/04-05/15
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 01/04-05/15
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Sealing Ring for nozzle holder |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Unit Size | Outer Dia.[mm]:19,Inner Dia.[mm]:16 |
£7.08
£5.90 ex VAT
Febi FUEL PRESSURE SENSOR
171255
In Stock
Febi FUEL PRESSURE SENSOR
This Febi FUEL PRESSURE SENSOR fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 01/04-05/15
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 01/04-05/15
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Fuel Pressure Sensor |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Specification | No. of Connections:3 |
£118.66
£98.88 ex VAT
In Stock
Febi CRANKSHAFT POSITION SENSOR
This Febi CRANKSHAFT POSITION SENSOR fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 01/04-05/15
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 01/04-05/15
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Crankshaft Sensor with bolt |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Unit Size | Width[mm]:70,Length[mm]:48 |
| Specification | No. of Connections:3 |
£51.40
£42.83 ex VAT
Bosch TPMS SNAP-IN RUBBER VALVE (BLACK)
0273014059
In Stock
Bosch TPMS SNAP-IN RUBBER VALVE (BLACK)
This Bosch TPMS SNAP-IN RUBBER VALVE (BLACK) fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Tyre Pressure Sensor |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Frequency | 433MHz |
| Part Note | Colour: Black, Material: Rubber |
| Trade No | QFP059 |
£40.09
£33.41 ex VAT
Bosch PRESSURE SENSOR
0281002976
In Stock
Bosch PRESSURE SENSOR
This Bosch PRESSURE SENSOR fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Sensor, boost pressure |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Supercedes | 0281002401, 0281002837 |
£40.72
£33.93 ex VAT
In Stock
Intermotor ABS SENSOR =F (Front Right Hand)
This Intermotor ABS SENSOR =F (Front Right Hand) fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | ABS Sensor |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Size mm | Probe L.: 26;H.:24;L.:63;W.:32 |
| No of Poles | 2 |
| Part Detail | Sensor Type: Active Sensor;Mount Type: Bolt connection;without cable;Plastic Bracket: 0 |
| Part Note | Part Status: Yes;D-Shape Connector |
| Colour | Housing Colour: Black |
£15.29
£12.74 ex VAT
In Stock
Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear)
This Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear) fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | ABS Sensor |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Size mm | Probe L.: 40;H.:75;L.:20;W.:28 |
| No of Poles | 2 |
| Part Detail | Mount Type: Bolt connection;Plastic Bracket: 0 |
| Qty | 2 |
| Part Note | Part Status: Yes;Oval Connector |
| Colour | Housing Colour: Black |
£32.22
£26.85 ex VAT
In Stock
Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear)
This Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear) fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | ABS Sensor |
| Engine Code | CAYD |
| BHP | 101 |
| Size mm | Probe L.: 38;H.:37;L.:55;W.:18 |
| No of Poles | 2 |
| Part Detail | Sensor Type: Hall Sensor;Mount Type: Bolt connection;without cable;Plastic Bracket: 0 |
| Vehicle Detail | With parallel parking assistant |
| Qty | 2 |
| Part Note | Part Status: Yes;D-Shape Connector |
| Colour | Housing Colour: Grey |
£42.94
£35.78 ex VAT
In Stock
Intermotor C/RAIL DIESEL SENSOR VALVE
This Intermotor C/RAIL DIESEL SENSOR VALVE fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Common Rail Diesel Sensor |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Part Detail | No. of Inlets/Outlets: 1;No. of Pins: 3 |
| Part Note | Housing Colour: Beige;Part Status: Yes |
£97.75
£81.46 ex VAT
NTK 94278 EGR VALVE
EGEC5-D098
In Stock
NTK 94278 EGR VALVE
This NTK 94278 EGR VALVE fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Qty | 1 |
| Description | NTK EGR valve |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Supplier Code | 94278 |
| Supercedes | Replaces EGEC6-D098 (94278) |
| No of Pins | 5 pins |
| Connector Type | D-Shape |
| Type | Electronic |
£258.28
£215.23 ex VAT
Lucas 19786-M_AIR MASS METER
FDM5031
In Stock
Lucas 19786-M_AIR MASS METER
This Lucas 19786-M_AIR MASS METER fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Mass Air Flow Sensor |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| OE System | Siemens |
| Size mm | Housing Dia.:70;Housing L.:95;Dia.1:70.5;Dia.2:70 |
| Part Detail | With integrated air temperature sensor;3 Pins |
| Part Note | with housing;Part Status: Yes;Net weight:0.148kg;Weight:0.193kg |
| Colour | Housing Colour: black |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
£145.91
£121.59 ex VAT
Lucas 14255_ELECTRIC VALVE
FDR470
In Stock
Lucas 14255_ELECTRIC VALVE
This Lucas 14255_ELECTRIC VALVE fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Pressure Converter |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Part Detail | Electric;2 Pins |
| Part Note | Part Status: Yes;Housing Colour: black;Net weight:0.206kg;Weight:0.100kg |
£124.24
£103.53 ex VAT
Lucas 14248_ELECTRIC VALVE
FDR525
In Stock
Lucas 14248_ELECTRIC VALVE
This Lucas 14248_ELECTRIC VALVE fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Pressure Converter |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Part Detail | Electric;2 Pins |
| Part Note | Part Status: Yes;Housing Colour: black;Net weight:0.078kg |
£34.86
£29.05 ex VAT
Lucas EXHAUST GAS TEMP SENSOR
LGS6029
In Stock
Lucas EXHAUST GAS TEMP SENSOR
This Lucas EXHAUST GAS TEMP SENSOR fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Sensor, exhaust gas temperature |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Size mm | Cable L.: 640;Spanner Size: 17;Thread Size: M14 x 1.5;Fitting Depth:16 |
| Fitment | Before exhaust turbocharger |
| Part Detail | 2 Pins;Angle:145deg |
| Part Note | Net Weight: 0.044kg;Weight: 0.068kg |
| Colour | Black Housing |
| Fitment Detail | oval Connector |
| OE No | 03L 906 088AP;03L 906 088EC |
£139.80
£116.50 ex VAT
Lucas OIL LEVEL SENSOR
LLS5501
In Stock
Lucas OIL LEVEL SENSOR
This Lucas OIL LEVEL SENSOR fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Sensor, engine oil level |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Size mm | Fitting Depth:55 |
| Part Detail | With integrated oil temperature sensor,without cable;3 Pins |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.064kg;Weight:0.104kg |
| Colour | Housing Colour: black |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
£160.24
£133.53 ex VAT
Lucas 19281_CAMSHAFT SENSOR
SEB1781
In Stock
Lucas 19281_CAMSHAFT SENSOR
This Lucas 19281_CAMSHAFT SENSOR fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Sensor, camshaft position |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Size mm | Cable L.: 276;Fitting Depth:4 |
| Part Detail | Hall Sensor;With cable;3 Pins |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.038kg;Weight:0.061kg |
| Colour | Housing Colour: black |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
£36.76
£30.63 ex VAT
Lucas 19259_CAM & CRANK SENSOR
SEB1974
In Stock
Lucas 19259_CAM & CRANK SENSOR
This Lucas 19259_CAM & CRANK SENSOR fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Sensor, crankshaft pulse |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Size mm | Fitting Depth:15.6 |
| Part Detail | Hall Sensor;Without cable;3 Pins |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.022kg;Weight:0.034kg;Shape:Rectangular |
| Colour | Housing Colour: black |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
£27.52
£22.93 ex VAT
In Stock
Lucas 51166_OIL PRESSURE SWITCH
This Lucas 51166_OIL PRESSURE SWITCH fits the following vehicles
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 10/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) 12/10-06/16
- Caddy 1.6 TDI 75 (2010-2016) 10/10-06/16
| Model | Caddy 1.6 TDI 102 (2010-2016) |
|---|---|
| Description | Oil Pressure Switch |
| Engine Code | CAYD, CAYE |
| BHP | 101, 74 |
| Size mm | Spanner Size: 24;Thread Size: M10 x 1 |
| Part Detail | From Pressure:0,4deg.;To Pressure:0.6deg.;1 Pins |
| Vehicle Detail | Tech. Note: Circuit N.O. |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.030kg;Weight:0.1kg |
| Colour | Green Housing |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
£8.82
£7.35 ex VAT
