Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2007
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
In Stock
Febi GAS SPRING (Left Hand+Right Hand)
This Febi GAS SPRING (Left Hand+Right Hand) fits the following vehicles
- Golf 2.0 Edition 30 MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-12/08
- Golf 2.0 FSi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-07/07
- Golf 2.0 FSi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-11/08
- Golf 2.0 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-07/07
- Golf 2.0 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-10/08
- Golf 2.0 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-11/08
- Golf 2.0 GTi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-03/09
- Golf 2.0 GTi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-07/07
- Golf 2.0 GTi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-11/08
- Golf 2.0 GTi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 01/04-12/09
| Model | Golf 2.0 Edition 30 MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Gas Spring |
| Engine Code | BYD, BLX, BVX, BLY, BLR, BLX, BVZ, BVY, BVX, BWA, AXX, CAWB, BPY, CBFA |
| BHP | 227, 150, 197 |
| Part Note | for tailgate |
| Unit Size | Length[mm]:449.5 |
| Fitment Detail | Left and right |
| Note 2 | for PR number:6P1 |
| Note 3 | for PR number:6P2 |
| PR/RP No | 6P1,6P2 |
£60.01
£50.01 ex VAT
KYB COIL SPRING-L/R (Front)
RA3792
In Stock
KYB COIL SPRING-L/R (Front)
This KYB COIL SPRING-L/R (Front) fits the following vehicles
- Golf 2.0 Edition 30 MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/06-12/07
- Golf 2.0 GTi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/04-12/09
| Model | Golf 2.0 Edition 30 MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | K-Flex Coil Spring |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 13mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 141mm |
| Height mm | Free Length 297mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BYD, AXX, CBFA, CCTA, BWA, BPY, CAWB |
| BHP | 227, 197 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
£83.14
£69.28 ex VAT
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
RA6997
In Stock
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
This KYB COIL SPRING-L/R (Rear) fits the following vehicles
- Golf 2.0 Edition 30 MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/06-12/07
- Golf 2.0 GTi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/04-12/09
| Model | Golf 2.0 Edition 30 MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | K-Flex Coil Spring |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 112mm |
| Height mm | Free Length 302mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BYD, CCTA, BWA, BPY, AXX, CAWB, CBFA |
| BHP | 227, 197 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
£69.53
£57.94 ex VAT
