Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2007
Fuel: petrol
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Fitment details for Golf 2.0 Edition 30 MK5 (Typ1K1) (2003-2009)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 112mm |
| Height mm | Free Length 302mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BYD, CCTA, BWA, BPY, AXX, CAWB, CBFA |
| BHP | 227, 197 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
