Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2009
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
NGK 9835 NGK GLOW PLUG
CZ304
In Stock
NGK 9835 NGK GLOW PLUG
This NGK 9835 NGK GLOW PLUG fits the following vehicles
- Golf 2.0 GT TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/06-12/09
| Model | Golf 2.0 GT TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| No of Plugs | 4 |
| Description | NGK Glow Plug |
| Engine Code | BMN |
| BHP | 168 |
| Supplier Code | 9835 |
| Part Note | Dia. 8 mm plug |
| System Note | 7 V system only |
£38.10
£31.75 ex VAT
Bosch GLOW PLUG
0250403009
In Stock
Bosch GLOW PLUG
This Bosch GLOW PLUG fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTD MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 2.0 TDi 110 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-03/10
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-11/12
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-04/13
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K5) (2006-2010) 07/08-09/10
| Model | Golf 2.0 GTD MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
|---|---|
| No of Plugs | 4 |
| Description | Glow Plug |
| Engine Code | CBBB, CFGB, CBDC, CBAB, CFFB, CBDB, CFHC, AZV, BKD, CBDB |
| BHP | 168, 108, 138 |
| Note | Duraterm high speed |
| Part Note | Without pressure sensor, Cone Pitch: 63, Conn. type: PIN, Spanner Size: 10 |
| Size mm | L: 130, Fitting Depth: 28 |
| Thread Note | Thread Size: M 10 x 1 |
| Tighten Torque Nm | 10-->15 |
| Trade No | GLP194 |
£17.52
£14.60 ex VAT
Ultraparts DIESEL GLOW PLUG
UGP124
In Stock
Ultraparts DIESEL GLOW PLUG
This Ultraparts DIESEL GLOW PLUG fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTD MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 2.0 TDi 110 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-03/10
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K5) (2006-2010) 08/07-09/10
| Model | Golf 2.0 GTD MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
|---|---|
| Description | Glow Plug |
| Engine Code | CFGB, CBBB, CBDC, CJAA, CFFB, CBAB, CFHC, CBDB, CBDB |
| BHP | 168, 108, 138 |
| No of Plugs | 4 |
| Part Detail | Pre Post Heat |
| Voltage | 4.4 V |
| Thread Note | Dia: M10;Pitch: 1.00 |
| Hex A/F | 10 |
| Tighten Torque Nm | 12 |
| Size mm | Probe Dia:3.3;Probe L:25.0;Overall L:127.0 |
£18.94
£15.78 ex VAT
NGK 8926 NGK GLOW PLUG
Y1002AS
In Stock
NGK 8926 NGK GLOW PLUG
This NGK 8926 NGK GLOW PLUG fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTD MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 2.0 TDi 110 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-03/10
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K5) (2006-2010) 08/07-09/10
| Model | Golf 2.0 GTD MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
|---|---|
| No of Plugs | 4 |
| Description | NGK Glow Plug |
| Engine Code | CBBB, CFGB, CBDC, CBAB, CFFB, CJAA, CBDB, CFHC, CBDB |
| BHP | 168, 108, 138 |
| Supplier Code | 8926 |
£18.37
£15.31 ex VAT
Beru GLOW PLUG
PSG007
In Stock
Beru GLOW PLUG
This Beru GLOW PLUG fits the following vehicles
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Model | Golf 2.0 TDI 140 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
|---|---|
| No of Plugs | 4 |
| Description | Glow Plug |
| Engine Code | CJAA |
| BHP | 138 |
| Part Note | With pressure sensor, Cone Pitch: 63, Conn. type: 4 mm PIN (PSG), Failure Moment: 35Nm, Spanner Size: 12 |
| Size mm | L: 149, Fitting Depth: 28 |
| Supercedes | PSG002, PSG008 |
| Thread Note | Thread Size: M10x1.0 |
| Tighten Torque Nm | 15-->20 |
£154.84
£129.03 ex VAT
In Stock
NGK 5661 NGK GLOW PLUG
This NGK 5661 NGK GLOW PLUG fits the following vehicles
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 02/04-12/09
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K5) (2006-2010) 08/07-09/10
| Model | Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| No of Plugs | 4 |
| Description | NGK Glow Plug |
| Engine Code | BKD, AZV, BKD, CBDB |
| BHP | 138 |
| Supplier Code | 5661 |
| Part Note | Dia. 8 mm plug |
| System Note | 4.4 V system only |
£16.98
£14.15 ex VAT
