Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.3
Year: 2000
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
KYB COIL SPRING-L/R (Front)
RC1703
In Stock
KYB COIL SPRING-L/R (Front)
This KYB COIL SPRING-L/R (Front) fits the following vehicles
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-12/00
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 12/00-04/04
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-12/00
| Model | Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | K-Flex Coil Spring |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 140mm |
| Height mm | Free Length 362mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AGZ, AQN |
| BHP | 150, 170 |
| Part Note | AC (One end cropped, one end pigtail) |
£47.45
£39.54 ex VAT
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
RH5157
In Stock
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
This KYB COIL SPRING-L/R (Rear) fits the following vehicles
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-12/00
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 12/00-04/04
| Model | Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | K-Flex Coil Spring |
| Applic Note | 5 Door |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 10.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 107mm |
| Height mm | Free Length 353mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AGZ, AQN |
| BHP | 150, 170 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
£26.46
£22.05 ex VAT
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
RH5535
In Stock
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
This KYB COIL SPRING-L/R (Rear) fits the following vehicles
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-12/00
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 12/00-04/04
| Model | Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | K-Flex Coil Spring |
| Spring Colour Code | Silver,Green x 2 |
| Applic Note | 3 Door Model |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 111.8mm |
| Height mm | Free Length 332mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AGZ, AQN |
| BHP | 150, 170 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
£34.21
£28.51 ex VAT
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
RH5543
In Stock
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
This KYB COIL SPRING-L/R (Rear) fits the following vehicles
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-12/00
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 12/00-04/04
| Model | Golf 2.3 MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | K-Flex Coil Spring |
| Part Detail | Heavy Duty |
| Dia mm | Wire Diameter 11mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 110mm |
| Height mm | Free Length 343mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AGZ, AQN |
| BHP | 150, 170 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
£37.24
£31.03 ex VAT
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
RH6083
In Stock
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
This KYB COIL SPRING-L/R (Rear) fits the following vehicles
- Golf 2.3 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-12/00
| Model | Golf 2.3 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | K-Flex Coil Spring |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 109mm |
| Height mm | Free Length 349mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AGZ |
| BHP | 150 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
£38.59
£32.16 ex VAT
