Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Beetle
Engine:
2.0
Year: 2000
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
NTK 90209 LAMBDA SENSOR (Front)
OZA806-EE4
In Stock
NTK 90209 LAMBDA SENSOR (Front)
This NTK 90209 LAMBDA SENSOR (Front) fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 01/00-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-06/05
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Qty | 1 |
| Description | NTK lambda (oxygen) sensor |
| Engine Code | AQY |
| BHP | 115 |
| Supplier Code | 90209 |
| Supercedes | Replaces OZA659-EE1 (0375) |
| Length mm | 1670 |
| No of Wires | 4 |
| Connector Type | 64 |
| Components | Incl. fitting kit |
£80.32
£66.93 ex VAT
NTK 97459 LAMBDA SENSOR (Rear)
OZA806-EE8
In Stock
NTK 97459 LAMBDA SENSOR (Rear)
This NTK 97459 LAMBDA SENSOR (Rear) fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 01/00-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-06/05
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 08/00-06/05
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Qty | 1 |
| Description | NTK lambda (oxygen) sensor |
| Engine Code | AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Supplier Code | 97459 |
| Supercedes | Replaces OZA659-EE18 (0392), Replaces OZA659-EE38 (1625) |
| Length mm | 740 |
| No of Wires | 4 |
| Connector Type | 65 |
| Components | Incl. fitting kit |
£77.53
£64.61 ex VAT
Bosch OXYGEN SENSOR
0258010032
In Stock
Bosch OXYGEN SENSOR
This Bosch OXYGEN SENSOR fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-06/05
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | Lambda Sensor |
| Engine Code | AQY, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Part Detail | Connector/Clamp: Connector may need adjustment, Replace interval: 160000km |
| Part Note | Diagnostic Probe, Fitting position: After catalytic converter, Number of circuits: 4, Universal part no. available: 0 258 986 615 |
| Size mm | Overall Len: 760 |
| Supercedes | 0258006229, 0258006237, 0258006249, 0258006255, 0258006257, 0258006263, 0258006305, 0258006398, 0258006422, 0258986738 |
| Trade No | LS10032 |
| Chassis No | 1C..X..460 001, 9C..X..645 561--> |
£97.96
£81.63 ex VAT
In Stock
Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Front Right Hand)
This Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Front Right Hand) fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | ABS Sensor |
| Engine Code | AQY |
| BHP | 115 |
| Size mm | Probe L.: 30;H.:51;L.:69;W.:18 |
| No of Poles | 2 |
| Part Detail | Sensor Type: Passive Sensor;Mount Type: Bolt connection;without cable;Plastic Bracket: 0 |
| Part Note | Part Status: Yes;Oval Connector |
| Colour | Housing Colour: Black |
£14.10
£11.75 ex VAT
In Stock
Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Front Left Hand)
This Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Front Left Hand) fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | ABS Sensor |
| Engine Code | AQY |
| BHP | 115 |
| Size mm | Probe L.: 29;H.:55;L.:71;W.:18 |
| No of Poles | 2 |
| Part Detail | Sensor Type: Passive Sensor;Mount Type: Bolt connection;without cable;Plastic Bracket: 0 |
| Part Note | Part Status: Yes;Oval Connector |
| Colour | Housing Colour: Black |
£14.10
£11.75 ex VAT
In Stock
Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear)
This Intermotor WHEEL SPEED SENSOR (Rear) fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | ABS Sensor |
| Engine Code | AQY |
| BHP | 115 |
| Size mm | Probe L.: 16;H.:46;L.:70;W.:19 |
| No of Poles | 2 |
| Part Detail | Sensor Type: Passive Sensor;Mount Type: Bolt connection;without cable;Plastic Bracket: 0 |
| Part Note | Part Status: Yes;Oval Connector |
| Colour | Housing Colour: Black |
£20.09
£16.74 ex VAT
Lucas 13300 LAMBDA SENSOR
LEB250
In Stock
Lucas 13300 LAMBDA SENSOR
This Lucas 13300 LAMBDA SENSOR fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | Lambda Sensor, Universal Oxygen Sensor |
| Engine Code | AQY, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Size mm | Cable L.: 290, Cable L.: 290;H.:23;L.:360;W.:25 |
| Part Detail | Switching-type Oxygen Sensor;4 Pins, Lambda Sensor;Tech. Note: Sensor Type:Planar;No. of Pins: 4 |
| Part Note | 0.116kg;0.14kg, Part Status: Yes |
| Fitment | In Front and Post Cat |
£60.00
£50.00 ex VAT
Lucas 67106 OIL LEVEL SENSOR
LLS318
In Stock
Lucas 67106 OIL LEVEL SENSOR
This Lucas 67106 OIL LEVEL SENSOR fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | Sensor, engine oil level |
| Engine Code | AQY, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Size mm | Fitting Depth:52 |
| Part Detail | With integrated oil temperature sensor,without cable;3 Pins |
| Part Note | Aluminium Housing;Part Status: Yes;Net weight:0.030kg;Weight:0.046kg |
| Colour | Housing Colour: black |
| Fitment Detail | oval Connector |
| OE No | 1J0907660 |
£42.16
£35.13 ex VAT
In Stock
Lucas 18843_CRANKSHAFT SENSOR
This Lucas 18843_CRANKSHAFT SENSOR fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | Sensor, crankshaft pulse |
| Engine Code | AQY;APK;AEG;BER |
| BHP | 115 |
| Size mm | Cable L.: 495;Fitting Depth:24 |
| Part Detail | Inductive Sensor;With cable;3 Pins;Resistor:900Ohm |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.060kg;Weight:0.083kg;Shape:Round |
| Colour | Housing Colour: grey |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
£24.58
£20.48 ex VAT
Lucas 51613_CLUTCH SWITCH
SMB350
In Stock
Lucas 51613_CLUTCH SWITCH
This Lucas 51613_CLUTCH SWITCH fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | Switch, cruise control |
| Engine Code | AQY;APK;AEG;AZG;AZJ;BER |
| BHP | 115 |
| Size mm | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Part Detail | 2 Pins;Operating Mode:Manual (foot operated) |
| Vehicle Detail | With keyless Entry/Go system;Manual Transmission |
| Part Note | Net Weight: 0.030kg;Weight: 0.05kg |
| Colour | Blue Housing |
| Fitment Detail | angular Connector |
£15.43
£12.86 ex VAT
In Stock
Lucas 51165_OIL PRESSURE SWITCH
This Lucas 51165_OIL PRESSURE SWITCH fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | Oil Pressure Switch |
| Engine Code | AQY, AZJ, AQY |
| BHP | 115 |
| Size mm | Spanner Size: 24;Thread Size: M10 x 1 |
| Part Detail | From Pressure:1,3deg.;To Pressure:1.5deg.;1 Pins |
| Vehicle Detail | Tech. Note: Circuit N.O. |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.032kg;Weight:0.1kg |
| Colour | Black Housing |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
| OE No | 06A 919 081A |
£7.00
£5.83 ex VAT
In Stock
Lucas 51166_OIL PRESSURE SWITCH
This Lucas 51166_OIL PRESSURE SWITCH fits the following vehicles
- Beetle 2.0 LHD (1999-2011) 04/99-07/00
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 LHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | Oil Pressure Switch |
| Engine Code | AQY, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Size mm | Spanner Size: 24;Thread Size: M10 x 1 |
| Part Detail | From Pressure:0,4deg.;To Pressure:0.6deg.;1 Pins |
| Vehicle Detail | Tech. Note: Circuit N.O. |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.030kg;Weight:0.1kg |
| Colour | Green Housing |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
£8.82
£7.35 ex VAT
In Stock
Lucas 18912_CRANKSHAFT SENSOR
This Lucas 18912_CRANKSHAFT SENSOR fits the following vehicles
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 RHD (1999-2011) |
|---|---|
| Description | Sensor, crankshaft pulse |
| Engine Code | AZJ;BEV |
| BHP | 115 |
| Size mm | Cable L.: 205;Fitting Depth:24 |
| Part Detail | Inductive Sensor;With cable;3 Pins;Resistor:900Ohm |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.054kg;Weight:0.066kg;Shape:Round |
| Colour | Housing Colour: grey |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
£27.22
£22.68 ex VAT
NTK 94418 NGK LAMBDA SENSOR (Front)
UAR9000-EE017
In Stock
NTK 94418 NGK LAMBDA SENSOR (Front)
This NTK 94418 NGK LAMBDA SENSOR (Front) fits the following vehicles
- Beetle 2.0 RHD (1999-2011) 01/00-04/11
| Model | Beetle 2.0 RHD (1999-2011) |
|---|---|
| Qty | 1 |
| Description | NTK lambda (oxygen) sensor |
| Engine Code | AZJ |
| BHP | 115 |
| Supplier Code | 94418 |
| Length mm | 1500 |
| No of Wires | 5 |
| Connector Type | 173 |
| Components | Incl. additional clips |
£102.31
£85.26 ex VAT
