Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2006
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Nissens RADIATOR
652011
In Stock
Nissens RADIATOR
This Nissens RADIATOR fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
| Engine Code | AGP, AQM, ASZ, ATD, AXR |
| BHP | 68, 130, 100 |
| Sizes | Core size: 650 x 416 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| Part Detail 2 | Inlet dia: 32.0 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
| Part Detail 4 | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
£102.59
£85.49 ex VAT
Nissens OIL COOLER
90607
In Stock
Nissens OIL COOLER
This Nissens OIL COOLER fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | Oil Cooler ** FIRST FIT ** |
| Engine Code | AGP, AQM |
| BHP | 68 |
| Sizes | Core size: 132 x 57 x 95 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| Part Detail 2 | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 6 |
| Part Detail 4 | 12.0 |
£48.11
£40.09 ex VAT
Nissens RADIATOR
65280A
In Stock
Nissens RADIATOR
This Nissens RADIATOR fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-04/07
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
| Engine Code | BXE, BKC, BXE, BKC, BLS |
| BHP | 103 |
| Fitment | Years from/to: -->04/07 |
| Sizes | Core size: 650 x 416 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| Part Detail 2 | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
| Part Detail 4 | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
£124.73
£103.94 ex VAT
Auto Air BLOWER MOTOR
21-0007
In Stock
Auto Air BLOWER MOTOR
This Auto Air BLOWER MOTOR fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-11/08
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Blower, air conditioner |
| Engine Code | BXE, BKC, BLS |
| BHP | 103 |
| Part Detail | New Part;Part Status: Yes;Blower wheel dia.: 150;Blower power watt.: 264 |
£149.56
£124.63 ex VAT
Nissens RADIATOR
65292
In Stock
Nissens RADIATOR
This Nissens RADIATOR fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling |
| Engine Code | BLS, BKC, BXE |
| BHP | 103 |
| Sizes | Core size: 650 x 452 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| Part Detail 2 | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
£187.34
£156.12 ex VAT
Nissens INTERCOOLER
96715
In Stock
Nissens INTERCOOLER
This Nissens INTERCOOLER fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Intercooler, charger |
| Engine Code | BKC, BLS, BXE |
| BHP | 103 |
| Sizes | Core size: 617 x 407 x 32 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Plastic, Radiator type: Brazed cooling fins |
| Part Detail 2 | Air cooled |
£167.88
£139.90 ex VAT
Nissens OIL COOLER
90655
In Stock
Nissens OIL COOLER
This Nissens OIL COOLER fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | Oil Cooler ** FIRST FIT ** |
| Engine Code | ASZ |
| BHP | 130 |
| Sizes | Core size: 124 x 109 x 102 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| Part Detail 2 | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 11 |
| Part Detail 4 | 16.0 |
£80.57
£67.14 ex VAT
