Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2009
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Bosch BOSCH AGM BATTERY
£281.60
£234.67
Fits the following vehicles
- Golf 2.0 GT TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/06-12/09
- Golf 2.0 GTD MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-05/10
- Golf 2.0 GTD MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 11/09-12/13
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 110 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-03/10
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-11/12
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 09/09-11/12
- Golf 2.0 TDI 140 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-04/13
- Golf 2.0 TDi DPF MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 08/06-12/09
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K5) (2006-2010) 08/07-09/10
In Stock
Fitment details for Golf 2.0 GT TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009)
| Description | Start-Stop Battery |
|---|---|
| Engine Code | BMN, CBBB, CFGB, BDK, CBDC, CBAB, CJAA, CFFB, CBDB, CFHC, BMM, BKD, AZV, CBDB, BKD |
| BHP | 168, 75, 108, 138 |
| Brand Type | S5A AGM |
| Capacity | 70Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 760A |
| Part Note | Hold-down Type: B00, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | 0092S60080 |
| Trade No | 0092S5A080, S5A08, S5A08 |
| Voltage/Amps | 12V |
| Note | A change of battery must be registered with the control unit |
| Vehicle Detail | With start-stop function |
