Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Jetta
Engine:
2.0
Year: 2014
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Bosch BOSCH AGM BATTERY
£281.60
£234.67
Fits the following vehicles
- Jetta 2.0 TDI 110 (2011-2018) 06/14-07/14
- Jetta 2.0 TDI 110 (2011-2018) 07/14-12/18
- Jetta 2.0 TDI 110 (2011-2018) DSG 06/14-07/14
- Jetta 2.0 TDI 110 (2011-2018) DSG 07/14-12/18
- Jetta 2.0 TDI 140 (2011-2018) 08/14-03/15
- Jetta 2.0 TDI 140 (2011-2018) DSG 08/14-03/15
- Jetta 2.0 TDI 150 (2011-2018) 06/14-12/18
- Jetta 2.0 TDI 150 (2011-2018) DSG 06/14-12/18
In Stock
Fitment details for Jetta 2.0 TDI 110 (2011-2018)
| Description | Start-Stop Battery |
|---|---|
| Engine Code | CUUA, CFFB, CJAA, CLCB, CFHC, CLCB, CJAA, CFHC, CFFB, CUUB |
| BHP | 108, 138, 148 |
| Brand Type | S5A AGM |
| Capacity | 70Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 760A |
| Note | A change of battery must be registered with the control unit |
| Part Note | Hold-down Type: B00, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | 0092S60080 |
| Trade No | 0092S5A080, S5A08, S5A08 |
| Voltage/Amps | 12V |
| Vehicle Detail | With start-stop function |
