Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Jetta
Engine:
2.0
Year: 2014
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
£87.01
£72.51
Fits the following vehicles
- Jetta 2.0 TDI 110 (2011-2018) 06/14-12/18
- Jetta 2.0 TDI 110 (2011-2018) DSG 06/14-12/18
- Jetta 2.0 TDI 140 (2011-2018) 02/11-03/15
- Jetta 2.0 TDI 140 (2011-2018) DSG 02/11-03/15
- Jetta 2.0 TDI 150 (2011-2018) 06/14-12/18
- Jetta 2.0 TDI 150 (2011-2018) DSG 06/14-12/18
In Stock
Fitment details for Jetta 2.0 TDI 110 (2011-2018)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Sport |
| Dia mm | Wire Diameter 11.8mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 111mm |
| Height mm | Free Length 329mm |
| PDF Catalogue Link | http://www.kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | CUUA, CFHC, CLCB, CJAA, CFFB, CFFB, CFHC, CLCB, CJAA, CUUB |
| BHP | 108, 138, 148 |
| Part Note | Spring Type: E (Both Ends - Pigtail) |
| IMPORT | 0 |
