Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Beetle
Engine:
2.0
Year: 2000
Fuel: petrol
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Fitment details for Beetle 2.0 LHD (1999-2011)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Spring Colour Code | Silver,Green x 2 |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 111.8mm |
| Height mm | Free Length 332mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AQY, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
