Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2002
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
FAI BRAKE PAD SET (Rear)
BP100
In Stock
FAI BRAKE PAD SET (Rear)
This FAI BRAKE PAD SET (Rear) fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-06/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-06/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-06/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|
£18.89
£15.74 ex VAT
In Stock
FAI Pro 1512 BRAKE PAD SET (Rear)
This FAI Pro 1512 BRAKE PAD SET (Rear) fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-06/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-06/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-06/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, disc brake |
| Engine Code | AQM, AGP, AGP, AQM, ASV, AHF, ASZ, AXR, ATD, ARL |
| BHP | 68, 110, 130, 100, 150 |
| Part Detail | 4 Pads;No. of Clips: 4;4 Threaded Bolts;Not prepared for wear indicator;Prods. supplied by FAI are intended to be used as originally intended, i.e. not for modified vehicles or modified purposes. A qualified technician should install all components. |
| Size mm | H1: 52.8;W.: 87.1;Th.: 17.3;Th.1: 17.3 |
£28.74
£23.95 ex VAT
In Stock
FAI BRAKE PAD SET (Front)
This FAI BRAKE PAD SET (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 05/99-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-06/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-06/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|
£30.04
£25.03 ex VAT
In Stock
FAI BRAKE PADS (FRONT) (Front)
This FAI BRAKE PADS (FRONT) (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-06/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|
£34.60
£28.83 ex VAT
Blue Print BRAKE PADS (Front)
ADV184202
In Stock
Blue Print BRAKE PADS (Front)
This Blue Print BRAKE PADS (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-05/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-05/04
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-09/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-05/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 10/97-05/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-12/05
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-05/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-04/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-05/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-06/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set |
| Engine Code | AQM, ASV, AHF, ALH, AGR, ALH, AGR, AHF, ATD, AXR, AJM, AXR, ATD |
| BHP | 68, 110, 110, 90, 90, 90, 110, 100, 115 |
| OE System | ATE |
| Part Detail | Additional Information:with piston clip;Approval:ECE R90 Approved |
| Size mm | Length:146;Thickness:19.8;Width:54.7 |
| Note | for PR number:1LQ, for brake disc diameter [mm]:256, for PR number:1LR, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1LR, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1LQ, for brake disc diameter [mm]:256, for PR number:1LQ, for brake disc diameter [mm]:256, for PR number:1LR, for brake disc diameter [mm]:280 |
| Note 2 | for PR number:1ZF, for brake disc diameter [mm]:256, for PR number:1LS, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1LS, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1ZF, for brake disc diameter [mm]:256, for PR number:1ZF, for brake disc diameter [mm]:256, for PR number:1LS, for brake disc diameter [mm]:280 |
| Note 3 | for PR number:1LR, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1ZM, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1ZM, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1LR, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1LR, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1ZM, for brake disc diameter [mm]:280 |
| Note 4 | for PR number:1LS, for brake disc diameter [mm]:280 |
| Note 5 | for PR number:1ZM, for brake disc diameter [mm]:280, for PR number:1ZJ, for brake disc diameter [mm]:280 |
| Fitment Detail | front axle |
| PR/RP No | for PR number:1ZM, for brake disc diameter [mm]:280 |
£41.78
£34.82 ex VAT
In Stock
FAI Pro 1617 BRAKE PAD SET (Front)
This FAI Pro 1617 BRAKE PAD SET (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 05/99-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-06/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-06/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, disc brake |
| Engine Code | AQM, AGP, AGP, AQM, ASV, AHF, AXR, ATD, ATD, AXR |
| BHP | 68, 110, 100 |
| Part Detail | 4 Pads;With integrated wear warning contact;No. of Springs:4;Prods. supplied by FAI are intended to be used as originally intended, i.e. not for modified vehicles or modified purposes. A qualified technician should install all components. Prods. supp |
| Size mm | H1: 54.7;W.: 146;Th.: 19.7;Th.1: 19.7;Warning Contact L.:170mm |
£41.09
£34.24 ex VAT
TRW BRAKE PAD SET (Rear)
GDB1330
In Stock
TRW BRAKE PAD SET (Rear)
This TRW BRAKE PAD SET (Rear) fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-06/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-06/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-06/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| OE System | TRW |
| Description | Brake Pad Set, disc brake |
| Engine Code | AGP, AQM, ASV, AHF, ASZ, AXR, ATD, ARL, ATD, AXR |
| BHP | 68, 110, 130, 100, 150 |
| Brand Type | Cotec |
| Part Detail | with brake caliper screws;Not prepared for wear warning indicator;Brake Pad: With Bevelled Edges, with brake caliper screws;Brake Disc Dia.: 230 mm;Not prepared for wear warning indicator;Brake Pad: With Bevelled Edges |
| Vehicle Detail | Not for carbon-ceramic brake discs,only in connection with steel brake discs |
| Size mm | H: 52.9;Thickn.: 17;W.: 87 |
| Chassis Note | For PR No.: 1KT,1KX,1KP |
£43.32
£36.10 ex VAT
TRW BRAKE PAD SET Z (Front)
GDB1403
In Stock
TRW BRAKE PAD SET Z (Front)
This TRW BRAKE PAD SET Z (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-06/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| OE System | ATE |
| Description | Brake Pad Set, disc brake |
| Engine Code | ASZ, ARL |
| BHP | 130, 150 |
| Brand Type | Cotec |
| Part Detail | Incl. wear warning contact |
| Size mm | H: 74.2;Thickn.: 19.5;W.: 156.4 |
£45.38
£37.82 ex VAT
In Stock
FAI Pro 1734 BRAKE PAD SET (Front)
This FAI Pro 1734 BRAKE PAD SET (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, disc brake |
| Engine Code | ASZ, ARL |
| BHP | 130, 150 |
| Part Detail | 4 Pads;With integrated wear warning contact;No. of Springs:2;Prods. supplied by FAI are intended to be used as originally intended, i.e. not for modified vehicles or modified purposes. A qualified technician should install all components. Prods. supp |
| Size mm | H1: 74;W.: 156.4;Th.: 19.9;Warning Contact L.:170mm |
£46.72
£38.93 ex VAT
In Stock
FAI Pro 1766 BRAKE PAD SET (Front)
This FAI Pro 1766 BRAKE PAD SET (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-06/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, disc brake |
| Engine Code | ASZ |
| BHP | 130 |
| Part Detail | 4 Pads;With integrated wear warning contact;No. of Springs:2;Prods. supplied by FAI are intended to be used as originally intended, i.e. not for modified vehicles or modified purposes. A qualified technician should install all components. Prods. supp |
| Size mm | H1: 74;W.: 156.3;Th.: 19.3;W.2:156.4;Warning Contact L.:230mm |
£54.79
£45.66 ex VAT
TRW BRAKE PAD SET (Front)
GDB1386
In Stock
TRW BRAKE PAD SET (Front)
This TRW BRAKE PAD SET (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-06/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-06/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| OE System | ATE |
| Description | Brake Pad Set, disc brake |
| Engine Code | AQM, AGP, AHF, ASV, ASV, AHF, ATD, AXR |
| BHP | 68, 110, 100 |
| Brand Type | Cotec |
| Part Detail | Lead L.: 155 mm;Brake Disc Dia.: 280 mm;1Wear Ind. per Axle;Incl. wear warning contact;Brake Pad: Without Bevelled Edges, Lead L.: 155 mm;1Wear Ind. per Axle;Incl. wear warning contact;Brake Pad: Without Bevelled Edges |
| Chassis Note | For PR No.: 1LQ,1ZF,1ZM,1LS, For PR No.: 1LS,1ZM, For PR No.: 1ZM,1LS, For PR No.: 1LR,1LS,1ZM,1ZP |
| Size mm | H: 54.7;Thickn.: 19.8;W.: 146 |
£56.20
£46.83 ex VAT
TRW BRAKE PAD SET (Front)
GDB1984
In Stock
TRW BRAKE PAD SET (Front)
This TRW BRAKE PAD SET (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| OE System | ATE |
| Description | Brake Pad Set, disc brake |
| Engine Code | AGP, AQM, ASV, AHF |
| BHP | 68, 110 |
| Brand Type | Cotec |
| Part Detail | Not prepared for wear warning indicator |
| Chassis Note | For PR No.: 1LQ,1LS,1ZM |
| Size mm | H: 54.7;Thickn.: 19.5;W.: 146 |
£56.92
£47.43 ex VAT
