Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2002
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Gates MICRO-V XF BELT
6PK1660
In Stock
Gates MICRO-V XF BELT
This Gates MICRO-V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | AGP, AQM, ASV, AHF |
| BHP | 68, 110 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
£40.52
£33.77 ex VAT
Gates MICRO V XF BELT
6PK905
In Stock
Gates MICRO V XF BELT
This Gates MICRO V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | AQM, AGP, ASV, AHF, AHF, ASV |
| BHP | 68, 110 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC |
£33.14
£27.62 ex VAT
Gates WATERPUMP KIT
KP15559XS-1
In Stock
Gates WATERPUMP KIT
This Gates WATERPUMP KIT fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
| Engine Code | AQM, AGP, AGP, AQM, ASV, AHF |
| BHP | 68, 110 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Engine Fitment | FROM ENG. AQM 030001, FROM ENG. AGP 400001, FROM ENG. AGP 400001, FROM ENG. AQM 030001 |
| Kit Contents | Belts - 5559XSx1; Pulleys - T43062x1/T42044x1/T42050x1/T42051x1; Pumps - WP0034x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4740 |
£287.51
£239.59 ex VAT
In Stock
Gates TIMING BELT - BULLETIN 11
This Gates TIMING BELT - BULLETIN 11 fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Timing Belt PowerGrip |
| Engine Code | ASZ, AXR, ATD, ARL |
| BHP | 130, 100, 150 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
£88.36
£73.63 ex VAT
Gates MICRO-V XF BELT
6DPK1195
In Stock
Gates MICRO-V XF BELT
This Gates MICRO-V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | ASZ, ATD, AXR, ARL |
| BHP | 130, 100, 150 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
£34.84
£29.03 ex VAT
Gates MICRO-V XF BELT
6PK1123
In Stock
Gates MICRO-V XF BELT
This Gates MICRO-V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | ASZ, AXR, ATD, ARL |
| BHP | 130, 100, 150 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC |
£30.13
£25.11 ex VAT
Gates POWERGRIP TIMING BELT KIT
K025569XS
In Stock
Gates POWERGRIP TIMING BELT KIT
This Gates POWERGRIP TIMING BELT KIT fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Timing Belt Kit PowerGrip |
| Engine Code | ASZ, ATD, AXR, ARL, AXR, ATD |
| BHP | 130, 100, 150 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Fitment | +VIBRDA |
| Chassis Note | TO CH. 1J-2W592782, 1J-2U403276, 1J-2D352773, 1J-2B123078, 1J-2P394000 |
| Kit Contents | Belts - 5569XSx1; Pulleys - T43019x1/T42139x1/T43063x1 |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
| Engine Fitment | TO ENG. AXR 010000 |
£312.42
£260.35 ex VAT
Gates POWERGRIP TIMING BELT KIT
K055569XS
In Stock
Gates POWERGRIP TIMING BELT KIT
This Gates POWERGRIP TIMING BELT KIT fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Timing Belt Kit PowerGrip |
| Engine Code | ASZ, ATD, AXR, ARL, AXR, ATD |
| BHP | 130, 100, 150 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Chassis Note | FROM CH. 1J-2W592783, 1J-2U403277, 1J-2D352774, 1J-2B123079 |
| Kit Contents | Belts - 5569XSx1; Pulleys - T43091x1/T41229x1 |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
| Engine Fitment | FROM ENG. AXR 010001 |
£160.03
£133.36 ex VAT
Gates WATER PUMP KIT
KP55569XS-4
In Stock
Gates WATER PUMP KIT
This Gates WATER PUMP KIT fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
| Engine Code | ASZ, AXR, ATD, ARL |
| BHP | 130, 100, 150 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Chassis Note | FROM CH. 1J-2W592783, 1J-2U403277, 1J-2D352774, 1J-2B123079 |
| Kit Contents | Belts - 5569XSx1; Pulleys - T43091x1/T41229x1; Pumps - WP0108x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
| Engine Fitment | FROM ENG. AXR 010001 |
£203.38
£169.48 ex VAT
