Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2006
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
FAI Pro 1L PRO-GEAR 75W-90 FS
FP75FS1L
In Stock
FAI Pro 1L PRO-GEAR 75W-90 FS
This FAI Pro 1L PRO-GEAR 75W-90 FS fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | PRO-GEAR 75W-90 FS (FP75FS) |
| Engine Code | AGP, AQM |
| BHP | 68 |
| Fitment Detail | Transaxle, manual |
| Model Detail | 02K 5/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 1L |
| RANKING | 011 |
| Capacity | 1.9 litre |
£14.84
£12.37 ex VAT
FAI Pro 5L PRO-GEAR 75W-90 FS
FP75FS5L
In Stock
FAI Pro 5L PRO-GEAR 75W-90 FS
This FAI Pro 5L PRO-GEAR 75W-90 FS fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | PRO-GEAR 75W-90 FS (FP75FS) |
| Engine Code | AGP, AQM |
| BHP | 68 |
| Fitment Detail | Transaxle, manual |
| Model Detail | 02K 5/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 5L |
| RANKING | 011 |
| Capacity | 1.9 litre |
£68.88
£57.40 ex VAT
FAI Pro 1L PRO-GEAR 75W-80 FS
FP75FSP1L
In Stock
FAI Pro 1L PRO-GEAR 75W-80 FS
This FAI Pro 1L PRO-GEAR 75W-80 FS fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | PRO-GEAR 75W-80 FS (FP75FSP) |
| Engine Code | BKC, BLS, BXE, ASZ |
| BHP | 103, 130 |
| Fitment Detail | Transaxle, manual |
| Model Detail | 0A4 (MQ250) 5/1, 02S (MQ250) 6/1, 02Q (MQ350) 6/1, 02Y 6/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 1L |
| RANKING | 015 |
| Capacity | 1.9 litre, 2.1 litre, 2.3 litre, 2.6 litre |
£15.00
£12.50 ex VAT
FAI Pro 5L PRO-GEAR 75W-80 FS
FP75FSP5L
In Stock
FAI Pro 5L PRO-GEAR 75W-80 FS
This FAI Pro 5L PRO-GEAR 75W-80 FS fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | PRO-GEAR 75W-80 FS (FP75FSP) |
| Engine Code | BKC, BLS, BXE, ASZ |
| BHP | 103, 130 |
| Fitment Detail | Transaxle, manual |
| Model Detail | 0A4 (MQ250) 5/1, 02S (MQ250) 6/1, 02Q (MQ350) 6/1, 02Y 6/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 5L |
| RANKING | 015 |
| Capacity | 1.9 litre, 2.1 litre, 2.3 litre, 2.6 litre |
£69.79
£58.16 ex VAT
FAI Pro 1L PRO-GEAR 75W FS
FP75W1L
In Stock
FAI Pro 1L PRO-GEAR 75W FS
This FAI Pro 1L PRO-GEAR 75W FS fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | PRO-GEAR 75W FS (FP75W) |
| Engine Code | BXE, BLS, BKC, ASZ |
| BHP | 103, 130 |
| Fitment Detail | Transaxle, manual |
| Model Detail | 02S (MQ250) 6/1, 02Q (MQ350) 6/1, 0A4 (MQ250) 5/1, 02Y 6/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 1L |
| RANKING | 016 |
| Capacity | 2.1 litre, 2.3 litre, 1.9 litre, 2.6 litre |
£19.13
£15.94 ex VAT
FAI Pro 5L PRO-GEAR 75W FS
FP75W5L
In Stock
FAI Pro 5L PRO-GEAR 75W FS
This FAI Pro 5L PRO-GEAR 75W FS fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | PRO-GEAR 75W FS (FP75W) |
| Engine Code | BXE, BLS, BKC, ASZ |
| BHP | 103, 130 |
| Fitment Detail | Transaxle, manual |
| Model Detail | 02S (MQ250) 6/1, 02Q (MQ350) 6/1, 0A4 (MQ250) 5/1, 02Y 6/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 5L |
| RANKING | 016 |
| Capacity | 2.1 litre, 2.3 litre, 1.9 litre, 2.6 litre |
£90.26
£75.22 ex VAT
FAI Pro 1L CHF
FPCHF1L
In Stock
FAI Pro 1L CHF
This FAI Pro 1L CHF fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | CHF (FPCHF) |
| Engine Code | BXE, BKC, BLS |
| BHP | 103 |
| Fitment Detail | Hydraulic actuation, gearbox |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 1L |
| RANKING | 010 |
| Capacity | 1 litre |
£19.73
£16.44 ex VAT
FAI Pro 5L CHF
FPCHF5L
In Stock
FAI Pro 5L CHF
This FAI Pro 5L CHF fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | CHF (FPCHF) |
| Engine Code | BXE, BKC, BLS |
| BHP | 103 |
| Fitment Detail | Hydraulic actuation, gearbox |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 5L |
| RANKING | 010 |
| Capacity | 1 litre |
£93.26
£77.72 ex VAT
FAI Pro 1L AUTO-TRANS DCT
FPDCT1L
In Stock
FAI Pro 1L AUTO-TRANS DCT
This FAI Pro 1L AUTO-TRANS DCT fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | AUTO-TRANS DCT (FPDCT) |
| Engine Code | BKC, BLS, BXE |
| BHP | 103 |
| Fitment Detail | Transaxle, semi-automatic |
| Model Detail | DSG 02E (DQ250) 6/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 1L |
| RANKING | 007 |
£18.04
£15.03 ex VAT
FAI Pro 5L AUTO-TRANS DCT
FPDCT5L
In Stock
FAI Pro 5L AUTO-TRANS DCT
This FAI Pro 5L AUTO-TRANS DCT fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 1.9 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | AUTO-TRANS DCT (FPDCT) |
| Engine Code | BLS, BKC, BXE |
| BHP | 103 |
| Fitment Detail | Transaxle, semi-automatic |
| Model Detail | DSG 02E (DQ250) 6/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 5L |
| RANKING | 007 |
£84.66
£70.55 ex VAT
FAI Pro 1L AUTO-TRANS MVA
FPMVA1L
In Stock
FAI Pro 1L AUTO-TRANS MVA
This FAI Pro 1L AUTO-TRANS MVA fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | AUTO-TRANS MVA (FPMVA) |
| Engine Code | ATD, AXR |
| BHP | 100 |
| Fitment Detail | Transaxle, automatic |
| Model Detail | 09A (JATCO 506E) 5/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 1L |
| RANKING | 004 |
| Capacity | 7 litre |
£15.22
£12.68 ex VAT
FAI Pro 5L AUTO-TRANS MVA
FPMVA5L
In Stock
FAI Pro 5L AUTO-TRANS MVA
This FAI Pro 5L AUTO-TRANS MVA fits the following vehicles
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | AUTO-TRANS MVA (FPMVA) |
| Engine Code | AXR, ATD |
| BHP | 100 |
| Fitment Detail | Transaxle, automatic |
| Model Detail | 09A (JATCO 506E) 5/1 |
| Use Conditions | Normal |
| Unit Size | 5L |
| RANKING | 004 |
| Capacity | 7 litre |
£70.44
£58.70 ex VAT
