Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Passat
Engine:
2.0
Year: 2006
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Bosch BOSCH AGM BATTERY
S5A08
In Stock
Bosch BOSCH AGM BATTERY
This Bosch BOSCH AGM BATTERY fits the following vehicles
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 06/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 11/05-11/09
- Passat 2.0 TDI 140 DPF B6 (2005-2011) 08/06-06/08
- Passat 2.0 TDI 170 B6 (2005-2011) 10/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 170 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 170 B6 (2005-2011) 11/05-06/08
- Passat 2.0 TDi 4Motion B6 (2005-2011) 06/06-12/09
| Model | Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Start-Stop Battery |
| Engine Code | BKP, BMA, CBAB, CBAA, CBAB, BKP, CBAA, BMA, BMP, BMR, CBBB, BKP, CBAB |
| BHP | 136, 138, 168 |
| Brand Type | S5A AGM |
| Capacity | 70Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 760A |
| Note | A change of battery must be registered with the control unit |
| Part Note | Hold-down Type: B00, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | 0092S60080 |
| Trade No | 0092S5A080, S5A08, S5A08 |
| Voltage/Amps | 12V |
| Vehicle Detail | With start-stop function |
£281.60
£234.67 ex VAT
Bosch BOSCH AGM BATTERY
S5A11
In Stock
Bosch BOSCH AGM BATTERY
This Bosch BOSCH AGM BATTERY fits the following vehicles
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 06/05-03/11
| Model | Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Start-Stop Battery |
| Engine Code | BMA, BKP, CBAB, CBAA |
| BHP | 136 |
| Brand Type | S5A AGM |
| Capacity | 80Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 800A |
| Note | A change of battery must be registered with the control unit |
| Part Note | Hold-down Type: B00, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 315, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | 0092S60110 |
| Trade No | 0092S5A110, S5A11, S5A11 |
| Vehicle Detail | With start-stop function |
| Voltage/Amps | 12V |
£327.16
£272.63 ex VAT
In Stock
Bosch BOSCH S5 RANGE BATTERY
This Bosch BOSCH S5 RANGE BATTERY fits the following vehicles
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 06/05-06/08
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
| Model | Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | CBAB, CBAA, BMA, BKP, CBAB, CBAA, BKP, BMA |
| BHP | 136 |
| Brand Type | S5 |
| Capacity | 77Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 780A |
| Note | A change of battery must be registered with the control unit |
| Part Note | Hold-down Type: B00, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Trade No | 0092S50080, S5008, S5008 |
| Voltage/Amps | 12V |
£199.55
£166.29 ex VAT
In Stock
Bosch BOSCH SILVER S4 BATTERY
This Bosch BOSCH SILVER S4 BATTERY fits the following vehicles
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 06/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 140 DPF B6 (2005-2011) 08/06-06/08
- Passat 2.0 TDI 170 B6 (2005-2011) 10/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 170 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
- Passat 2.0 TDi 4Motion B6 (2005-2011) 06/06-12/09
| Model | Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | BKP, BMA, CBAA, CBAB, CBAB, BKP, CBAA, BMA, BMP, BMR, CBBB, CBBB, BMR, CBAB, BKP |
| BHP | 136, 138, 168 |
| Brand Type | S4 |
| Capacity | 74Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 680A |
| Note | A change of battery must be registered with the control unit |
| Part Note | Hold-down Type: B03, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Trade No | 0092S40080, S4008, S4008 |
| Voltage/Amps | 12V |
£182.00
£151.67 ex VAT
In Stock
Lucas LUCAS PREMIUM CAR BATTERY
This Lucas LUCAS PREMIUM CAR BATTERY fits the following vehicles
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 06/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
| Model | Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Battery |
| Engine Code | BKP, BMA, CBAA, CBAB |
| BHP | 136 |
| Sub Brand | B13 |
| Cold Cranking Amps | Premium |
| Capacity Ah | 60Ah |
| Voltage | T1 |
| Width mm | L: 243, W: 175, H: 190 |
| Layout | 12V, 540A (EN) |
£102.25
£85.21 ex VAT
In Stock
Lucas LUCAS PREMIUM CAR BATTERY
This Lucas LUCAS PREMIUM CAR BATTERY fits the following vehicles
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 140 DPF B6 (2005-2011) 08/06-03/11
- Passat 2.0 TDI 170 B6 (2005-2011) 10/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 170 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
- Passat 2.0 TDi 4Motion B6 (2005-2011) 06/06-12/09
| Model | Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Battery |
| Engine Code | BKP, BMA, CBAA, CBAB, BMP, BMR, CBBB, BKP, CBAB |
| BHP | 136, 138, 168 |
| Sub Brand | B13 |
| Cold Cranking Amps | Premium |
| Capacity Ah | 74Ah |
| Voltage | T1 |
| Width mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Layout | 12V, 680A (EN) |
£111.80
£93.17 ex VAT
In Stock
Lucas LUCAS STARTSTOPAGM CAR BATTERY
This Lucas LUCAS STARTSTOPAGM CAR BATTERY fits the following vehicles
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 06/05-03/11
| Model | Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Battery |
| Engine Code | BKP, BMA, CBAA, CBAB |
| BHP | 136 |
| Sub Brand | B13 |
| Cold Cranking Amps | Fusion AGM |
| Capacity Ah | 70Ah |
| Voltage | T1 |
| Width mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Hold Down Note | With brake energy recovery, With start-stop function |
| Layout | 12V, 760A (EN) |
£190.20
£158.50 ex VAT
