Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Corsa
Engine:
1.2
Year: 2008
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
In Stock
FAI Pro FAI PRO COIL SPRING REAR (Rear)
This FAI Pro FAI PRO COIL SPRING REAR (Rear) fits the following vehicles
- Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) 03/07-12/11
- Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) 08/06-12/11
- Corsa D 1.3 CDTi 90 (2006-2011) 04/07-12/10
- Corsa D 1.3 CDTi 90 (2006-2011) 08/06-12/10
| Model | Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) |
|---|---|
| Description | Coil Spring |
| Engine Code | Z13DTJ, Z13DT, Z13DTJ, Z13DT, Z13DTH, Z13DTH |
| BHP | 75, 90 |
| Part Detail | Coil spring with constant wire diameter;Code: LP;No. of Coils:6;Prods. supplied by FAI are intended to be used as originally intended, i.e. not for modified vehicles or modified purposes. A qualified technician should install all components. Prods. s |
| Size mm | Outer Dia.: 118;L.: 275;Wire Dia.:11 |
£29.04
£24.20 ex VAT
In Stock
FAI Pro FAI PRO COIL SPRING (Front)
This FAI Pro FAI PRO COIL SPRING (Front) fits the following vehicles
- Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) 03/07-12/11
- Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) 08/06-12/11
- Corsa D 1.3 CDTi 90 (2006-2011) 04/07-12/10
- Corsa D 1.3 CDTi 90 (2006-2011) 08/06-12/10
| Model | Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) |
|---|---|
| Description | Coil Spring |
| Engine Code | Z13DTJ, Z13DT, Z13DTJ, Z13DT, Z13DTH, Z13DTH |
| BHP | 75, 90 |
| Part Detail | Coil spring with constant wire diameter;Code: PP;No. of Coils:5.25;Prods. supplied by FAI are intended to be used as originally intended, i.e. not for modified vehicles or modified purposes. A qualified technician should install all components. Prods |
| Size mm | Outer Dia.: 133;L.: 353;Wire Dia.:12 |
£32.38
£26.98 ex VAT
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
RG6538
In Stock
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
This KYB COIL SPRING-L/R (Rear) fits the following vehicles
- Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) 03/07-12/11
- Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) 07/06-12/11
- Corsa D 1.3 CDTi 90 (2006-2011) 04/07-12/10
- Corsa D 1.3 CDTi 90 (2006-2011) 07/06-12/10
| Model | Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) |
|---|---|
| Description | K-Flex Coil Spring |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 119mm |
| Height mm | Free Length 275mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z13DTJ, Z13DT, Z13DTJ, Z13DTH, Z13DT, Z13DTH |
| BHP | 75, 90 |
| Part Note | AC (One end cropped, one end pigtail) |
£37.90
£31.58 ex VAT
KYB COIL SPRING-L/R (Front)
RH3330
In Stock
KYB COIL SPRING-L/R (Front)
This KYB COIL SPRING-L/R (Front) fits the following vehicles
- Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) 03/07-12/11
- Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) 07/06-12/11
- Corsa D 1.3 CDTi 90 (2006-2011) 04/07-12/10
- Corsa D 1.3 CDTi 90 (2006-2011) 07/06-12/10
| Model | Corsa D 1.3 CDTi 75 (2006-2011) |
|---|---|
| Description | K-Flex Coil Spring |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 136mm |
| Height mm | Free Length 346mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z13DTJ, Z13DT, Z13DTJ, Z13DTH, Z13DT, Z13DTH |
| BHP | 75, 90 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
£41.42
£34.52 ex VAT
