Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2002
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Bosch BOSCH AGM BATTERY
£281.60
£234.67
Fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
In Stock
Fitment details for Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004)
| Description | Start-Stop Battery |
|---|---|
| Engine Code | AQM, AGP, AGP, AQM, AHF, ASV, ASV, AHF, ASZ, ATD, AXR, ARL, AXR, ATD |
| BHP | 68, 110, 130, 100, 150 |
| Brand Type | S5A AGM |
| Capacity | 70Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 760A |
| Part Note | Hold-down Type: B00, Post Positions: 0, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | 0092S60080 |
| Trade No | 0092S5A080, S5A08, S5A08 |
| Voltage/Amps | 12V |
