Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2002
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Fitment details for Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 140mm |
| Height mm | Free Length 362mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AGP, AQM |
| BHP | 68 |
| Part Note | AC (One end cropped, one end pigtail) |
