Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2002
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
£28.31
£23.59
Fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-06/05
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/02-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
In Stock
Fitment details for Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Applic Note | 5 Door |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 10.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 107mm |
| Height mm | Free Length 353mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AQM, AGP, AHF, ASV, ARL, ASZ, AXR, ATD |
| BHP | 68, 110, 150, 130, 100 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
