Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2002
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
£39.85
£33.21
Fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-06/05
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/02-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
In Stock
Fitment details for Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Part Detail | Heavy Duty |
| Dia mm | Wire Diameter 11mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 110mm |
| Height mm | Free Length 343mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AQM, AGP, AHF, ASV, ARL, ASZ, ATD, AXR |
| BHP | 68, 110, 150, 130, 100 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
| Suspension Note | Exc originally lowered Suspension |
