Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2002
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
KYB COIL SPRING-L/R (Rear)
£41.29
£34.41
Fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 10/97-06/05
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
In Stock
Fitment details for Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 109mm |
| Height mm | Free Length 349mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AQM, AGP, AHF, ASV, ASZ, AXR, ATD |
| BHP | 68, 110, 130, 100 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
