Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2006
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Fitment details for Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 13mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 142mm |
| Height mm | Free Length 346mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | ASZ, AXR, ATD |
| BHP | 130, 100 |
| Part Note | AC (One end cropped, one end pigtail) |
