Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2000
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Blue Print OIL FILTER
ADV182108
In Stock
Blue Print OIL FILTER
This Blue Print OIL FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-06/06
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-07/04
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 01/98-04/00
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 01/98-06/02
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 01/98-09/00
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 01/98-12/01
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-06/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | APK, AQY, AZJ, AKR, AWG, ATU, AGG, AQY, AZJ, APK |
| BHP | 115 |
| Unit Size | Outer Dia.[mm]:76,Outer Dia.[mm]:76,Outer Dia.[mm]:78.5,Height[mm]:121 |
| Specification | Filter Type:spin-on filter |
£9.13
£7.61 ex VAT
Blue Print AIR FILTER
ADV182245
In Stock
Blue Print AIR FILTER
This Blue Print AIR FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-06/06
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-07/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-06/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Air Filter |
| Engine Code | APK, AQY, AZJ, APK, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Unit Size | Height[mm]:50,Width[mm]:184,Length[mm]:364 |
| Specification | Filter Type:filter insert |
£9.58
£7.98 ex VAT
Blue Print FUEL FILTER
ADV182354
In Stock
Blue Print FUEL FILTER
This Blue Print FUEL FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-06/06
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-07/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-06/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | APK, AQY, AZJ, APK, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Unit Size | Outer Dia.[mm]:74,Length[mm]:171 |
| Specification | Filter Type:In-Line Filter;Housing Material:Aluminium |
£14.57
£12.14 ex VAT
Blue Print CABIN FILTER
ADV182522
In Stock
Blue Print CABIN FILTER
This Blue Print CABIN FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-06/06
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-07/04
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 01/98-06/02
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-06/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Cabin Filter |
| Engine Code | APK, AQY, AZJ, AWG, AZJ, APK, AQY |
| BHP | 115 |
| Unit Size | Height[mm]:30,Width[mm]:206,Length[mm]:281 |
| Specification | Filter Type:charcoal filter |
£16.45
£13.71 ex VAT
FAI Pro AIR FILTER
FPAF171
In Stock
FAI Pro AIR FILTER
This FAI Pro AIR FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-06/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Air Filter;PRO |
| Engine Code | AQY, APK, AZJ, AZG, AQY, APK, AZJ |
| BHP | 115 |
| Part Detail | Filter Insert;Prods. supplied by FAI are intended to be used as originally intended, i.e. not for modified vehicles or modified purposes. A qualified technician should install all components. Prods. supplied by FAI are not accompanied by fitting inst |
| Size mm | H.:50;L.:364;W.:184 |
£7.49
£6.24 ex VAT
FAI Pro OIL FILTER
FPOF155
In Stock
FAI Pro OIL FILTER
This FAI Pro OIL FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 06/98-06/02
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-06/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Oil Filter;PRO |
| Engine Code | AZJ, APK, AZG, AQY, AGG, ATU, AWG, AKR, AWF, APK, AZJ, AQY |
| BHP | 115 |
| Part Detail | Screw-on Filter;with one anti-return valve;Prods. supplied by FAI are intended to be used as originally intended, i.e. not for modified vehicles or modified purposes. A qualified technician should install all components. Prods. supplied by FAI are no |
| Size mm | Thread: 3/4 inch 16 UNF;H.:120;Outer Dia.:78 |
£7.07
£5.89 ex VAT
CoopersFiaam FUEL FILTER
FT5380
In Stock
CoopersFiaam FUEL FILTER
This CoopersFiaam FUEL FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | APK, AQY, AZG, AZJ, APK, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):171 mm, Ext dia (D1):81 mm |
£14.22
£11.85 ex VAT
CoopersFiaam OIL FILTER
FT5891
In Stock
CoopersFiaam OIL FILTER
This CoopersFiaam OIL FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | APK, AQY, AZG, AZJ, AGG, AKR, ATU, AWF, AWG, APK, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):122 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
£15.08
£12.57 ex VAT
CoopersFiaam AIR FILTER
PA7216
In Stock
CoopersFiaam AIR FILTER
This CoopersFiaam AIR FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Air Filter |
| Engine Code | APK, AQY, AZG, AZJ, APK, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):50 mm, Length (D1):364 mm, Width (D2):185 mm |
| Equipment Without pre-filter |
£14.82
£12.35 ex VAT
CoopersFiaam AIR FILTER
PA7380
In Stock
CoopersFiaam AIR FILTER
This CoopersFiaam AIR FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Air Filter |
| Engine Code | AZJ, AZG, AQY, APK, AZJ, AQY, APK |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):56 mm, Length (D1):364 mm, Width (D2):185 mm |
| Equipment with pre-filter |
£19.49
£16.24 ex VAT
CoopersFiaam POLLEN FILTER
PCK8045
In Stock
CoopersFiaam POLLEN FILTER
This CoopersFiaam POLLEN FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Carbon activated cabin Filter |
| Engine Code | APK, AQY, AZG, AZJ, APK, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Carbon |
£18.11
£15.09 ex VAT
CoopersFiaam FUEL FILTER
FT5141
In Stock
CoopersFiaam FUEL FILTER
This CoopersFiaam FUEL FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | AGG, AKR, ATU, AWF, AWG |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):158 mm, Ext dia (D1):74 mm |
£16.92
£14.10 ex VAT
CoopersFiaam AIR FILTER
PA7137
In Stock
CoopersFiaam AIR FILTER
This CoopersFiaam AIR FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Air Filter |
| Engine Code | AGG, AKR, ATU, AWF, AWG |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):58 mm, Length (D1):267 mm, Width (D2):228 mm |
£17.09
£14.24 ex VAT
CoopersFiaam POLLEN FILTER
PC8005
In Stock
CoopersFiaam POLLEN FILTER
This CoopersFiaam POLLEN FILTER fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | AGG, AKR, ATU, AWF, AWG |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):25 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Standard |
£10.78
£8.98 ex VAT
