Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2000
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Febi BRAKE LIGHT SWITCH
103651
In Stock
Febi BRAKE LIGHT SWITCH
This Febi BRAKE LIGHT SWITCH fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-06/06
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-07/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 01/98-06/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Brake Light Switch |
| Engine Code | APK, AQY, AZJ, APK, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Unit Size | No. of Connections:4;Operating Mode:Electric |
£40.81
£34.01 ex VAT
In Stock
Lucas 51655_BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas 51655_BRAKE LIGHT SWITCH fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Stop Light Switch |
| Engine Code | AQY;APK, ATU;AGG |
| BHP | 115 |
| Size mm | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Part Detail | Manual (foot operated);2 Pins |
| Part Note | Part Status: Yes;adjustable;Weight:0.05kg |
| Colour | Black Housing |
| Fitment Detail | angular Connector |
£10.90
£9.08 ex VAT
In Stock
Lucas 51617_BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas 51617_BRAKE LIGHT SWITCH fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Stop Light Switch |
| Engine Code | AQY;APK;AZG;AZJ, AQY;APK;AZJ |
| BHP | 115 |
| Size mm | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Part Detail | Manual (foot operated);4 Pins |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.036kg |
| Colour | Green Housing |
| Fitment Detail | angular Connector |
£20.48
£17.07 ex VAT
In Stock
Lucas 54916_REVERSING LIGHT SWI
This Lucas 54916_REVERSING LIGHT SWI fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Switch, reverse light |
| Engine Code | AQY;APK, AWF;AWG;ATU |
| BHP | 115 |
| Size mm | Spanner Size: 22;Thread Size: M12 x 1.5 |
| Part Detail | 2 Pins |
| Vehicle Detail | Manual Transmission;From VIN No.:1J X 060 001 |
| Part Note | Part Status: Yes;Weight:0.1kg;Without cable |
| Colour | Brown Housing |
| Fitment Detail | D Shape Connector |
£16.61
£13.84 ex VAT
Febi IGNITION SWITCH
29878
In Stock
Febi IGNITION SWITCH
This Febi IGNITION SWITCH fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 01/98-04/00
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 01/98-06/02
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 01/98-09/00
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 01/98-12/01
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Ignition Switch |
| Engine Code | AKR, AWG, ATU, AGG |
| BHP | 115 |
| Unit Size | Colour:black;Material:Plastic;No. of Connections:6;Switch Activation Type:twist activation |
£57.62
£48.02 ex VAT
In Stock
Lucas 54912_REVERSING LIGHT SWI
This Lucas 54912_REVERSING LIGHT SWI fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Switch, reverse light |
| Engine Code | AKR, ATU, AWG, AWF, AGG |
| BHP | 115 |
| Size mm | Spanner Size: 22;Thread Size: M12 x 1.5 |
| Part Detail | 2 Pins |
| Vehicle Detail | Manual Transmission |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.024kg;Weight:0.04kg;Without cable |
| Colour | Black Housing |
| Fitment Detail | angular Connector |
£17.23
£14.36 ex VAT
In Stock
Lucas 51621_BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas 51621_BRAKE LIGHT SWITCH fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Stop Light Switch |
| Engine Code | ATU;AGG |
| BHP | 115 |
| Size mm | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Part Detail | Manual (foot operated);4 Pins |
| Part Note | Part Status: Yes;Net weight:0.036kg |
| Colour | White Housing |
| Fitment Detail | angular Connector |
£20.98
£17.48 ex VAT
