Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2000
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Gates MICRO-V XF BELT
6DPK1195
In Stock
Gates MICRO-V XF BELT
This Gates MICRO-V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | APK, AQY, AZG, AZJ, APK, AQY, AZJ |
| BHP | 115 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
£34.84
£29.03 ex VAT
Gates MICRO-V XF BELT
6PK1123
In Stock
Gates MICRO-V XF BELT
This Gates MICRO-V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | APK, AZJ, AZG, AQY, AZJ, AQY, APK |
| BHP | 115 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC |
£30.13
£25.11 ex VAT
Gates POWERGRIP TIMING BELT KIT
K015489XS
In Stock
Gates POWERGRIP TIMING BELT KIT
This Gates POWERGRIP TIMING BELT KIT fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Timing Belt Kit PowerGrip |
| Engine Code | AZJ, AZG, AQY, APK, AZJ, AQY, APK |
| BHP | 115 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5489XSx1; Pulleys - T43010x1 |
| Installation Tool | GAT4740 |
£126.42
£105.35 ex VAT
Gates WATERPUMP KIT
KP15489XS-2
In Stock
Gates WATERPUMP KIT
This Gates WATERPUMP KIT fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/04
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
| Engine Code | AZJ, AZG, AQY, APK, AZJ, AQY, APK |
| BHP | 115 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5489XSx1; Pulleys - T43010x1; Pumps - WP0052x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4740 |
£176.38
£146.98 ex VAT
Gates MICRO-V XF BELT
6PK1033
In Stock
Gates MICRO-V XF BELT
This Gates MICRO-V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | AWG, AKR, AGG, AWF, ATU |
| BHP | 115 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC, FOR ALT 120A |
| Chassis Note | FROM CH. 1E-T-012 001 |
£36.08
£30.07 ex VAT
Gates MICRO-V XF BELT
6PK1153
In Stock
Gates MICRO-V XF BELT
This Gates MICRO-V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | AWG, ATU, AWF, AGG, AKR |
| BHP | 115 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
£37.79
£31.49 ex VAT
Gates MICRO V XF BELT
6PK893
In Stock
Gates MICRO V XF BELT
This Gates MICRO V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | AWG, AKR, AGG, AWF, ATU |
| BHP | 115 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC, NOT FOR ALT 120A |
£33.04
£27.53 ex VAT
Gates MICRO-V XF BELT
6PK975
In Stock
Gates MICRO-V XF BELT
This Gates MICRO-V XF BELT fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 05/98-10/02
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
| Engine Code | ATU, AWF, AGG, AKR, AWG |
| BHP | 115 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC, FOR ALT 120A |
| Chassis Note | TO CH. 1E-T-012 000 |
£30.74
£25.62 ex VAT
