Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2000
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Lucas 73694_IGNITION LEAD SET
LUC5222
In Stock
Lucas 73694_IGNITION LEAD SET
This Lucas 73694_IGNITION LEAD SET fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/02
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-04/02
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Ignition Cable Kit |
| Engine Code | AQY;APK |
| BHP | 115 |
| Size mm | Cable L.: 180;350;540;550;Pipe Dia.:7 |
| Part Detail | Connector Type SAE,Copper Ignition Cable |
| Qty | 4 |
| Part Note | Part Status: Yes;Connector Type M4;Net weight:0.966kg |
£59.10
£49.25 ex VAT
Lucas 73768_IGNITION LEAD SET
LUC7119
In Stock
Lucas 73768_IGNITION LEAD SET
This Lucas 73768_IGNITION LEAD SET fits the following vehicles
- Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 03/99-04/02
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-04/02
| Model | Golf 2.0 GTi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Ignition Cable Kit |
| Engine Code | AQY;APK |
| BHP | 115 |
| Size mm | Cable L.: 160;370;495;545;Pipe Dia.:7 |
| Part Detail | Connector Type SAE,Resistive Ignition Cable |
| Qty | 4 |
| Part Note | Part Status: Yes;Connector Type M4;Net weight:0.356kg |
£40.27
£33.56 ex VAT
Lucas 76388_IGNITION LEAD SET
LUC5288
In Stock
Lucas 76388_IGNITION LEAD SET
This Lucas 76388_IGNITION LEAD SET fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) 06/99-06/00
| Model | Golf 2.0 MK3 (Typ1E7) (1994-2002) |
|---|---|
| Description | Ignition Cable Kit |
| Engine Code | ATU |
| BHP | 115 |
| Size mm | Cable L.: 220;290;390;430;Pipe Dia.:7 |
| Part Detail | Without marten protection;Connector Type SAE,Copper Ignition Cable |
| Qty | 4 |
| Part Note | Part Status: Yes;Connector Type M4;Net weight:0.416kg |
£91.24
£76.03 ex VAT
Lucas 76147_IGNITION LEAD SET
LUC5256
In Stock
Lucas 76147_IGNITION LEAD SET
This Lucas 76147_IGNITION LEAD SET fits the following vehicles
- Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
| Model | Golf 2.0 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | Ignition Cable Kit |
| Engine Code | AZJ |
| BHP | 115 |
| Size mm | Cable L.: 150;350;595;650;Pipe Dia.:7 |
| Part Detail | Connector Type SAE,Copper Ignition Cable |
| Qty | 4 |
| Part Note | Part Status: Yes;Connector Type M4;Net weight:0.37kg |
£61.70
£51.42 ex VAT
