Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Passat
Engine:
2.0
Year: 2006
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
KYB COIL SPRING-L/R (Front)
£50.90
£42.42
Fits the following vehicles
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 06/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 140 DPF B6 (2005-2011) 08/06-03/11
- Passat 2.0 TDI 170 B6 (2005-2011) 10/05-03/11
- Passat 2.0 TDI 170 B6 (2005-2011) 11/05-03/11
In Stock
Fitment details for Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12.75mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 142mm |
| Height mm | Free Length 348mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | CBAB, BMA, CBAA, BKP, BKP, BMA, CBAB, CBAA, BMP, BMR, CBBB |
| BHP | 136, 138, 168 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
