Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Passat
Engine:
2.0
Year: 2006
Fuel: diesel
Vehicle data is for guidance only. If unsure, please contact your local branch before ordering.
Fitment details for Passat 2.0 TDI 140 B6 (2005-2011)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 118mm |
| Height mm | Free Length 353mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BMA, CBAB, CBAA, BKP, BMP, BMR, CBBB |
| BHP | 136, 138, 168 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
